Pod lupou: Fosfa nedodává nejlevnější ani ekologickou elektřinu

Nový dodavatel elektřiny možná špatně spočítal, za jakou cenu nabízí svoji „Feel ecoenergy“.


9. 4. 2014

Autor

Než zařadíme do našeho katalogu nováčka, vždycky raději počkáme. Nerozhodují totiž jeho líbivé sliby, ale vaše zkušenosti. Je dodavatel elektřiny natolik levný, seriózní a pozorný, aby získal alespoň 1 500 odběratelů? Pokud ano, zevrubně jej ohodnotíme a zařadíme do databáze. Akciová společnost Fosfa shání klientelu druhým rokem, zatím zásobuje kolem 1 300 odběrných míst. Ověřme, jak (ne)pravdivá jsou tvrzení, kterými vábí potenciální zákazníky!

Obrázek lesa a slovo „Feel ecoenergy“ mohou mást, protože čistou „eko“ elektřinu Fosfa neprodává.
Zdroj: web společnosti Fosfa.

  • FOSFA: „Nabízíme nelevnější cenu elektřiny v České republice pro domácnosti i podnikatele.“

Zkontrolujme odvážné tvrzení tak, že spočítáme namátkový příklad. Třeba v Ostravě, Hradci Králové a Plzni, při roční domácí spotřebě 4 MWh je tarif společnosti Fosfa „Feel ecoenergy“ dražší, než některé nabídky od Central Energy, Amper Marketu, Bohemia Energy, Elimonu nebo Europe Easy Energy. Pravidla skloňování přídavných jmen jsou nemilosrdná: Fosfa NEdodává NEJlevnější elektřinu.

JAK „NEJLEVNĚJŠÍ“ je elektřina od dodavatele Fosfa?
(spotřeba 4 MWh, sazba D02d, jistič 3×25 A, distribuční území ČEZ)
Dodavatel a produkt Celkový účet za rok 2014
Central Energy: jediný ceník pro domácnosti 17 835 Kč
Amper Market: jediný ceník pro domácnosti 17 980 Kč
Bohemia Energy: Garance 2014 17 990 Kč
Elimon: eProdukt 18 019 Kč
Europe Easy Energy: Easy 18 072 Kč
Fosfa: Feel ecoenergy 18 121 Kč
  •  FOSFA: „Neúčtujeme žádné měsíční poplatky.“

To zní pěkně, ale jak už jsme namátkově spočítali, celkové vyúčtování od společnosti Fosfa není nejlevnější. Cenu elektřiny totiž tvoří více složek. Kdyby Fosfa ve svém ceníku zveřejnila všechny fakturované částky, nechyběl by měsíční poplatek za distribuci (přepravu) elekřiny, kterou ze zákona musí platit každý odběratel. Zato v obchodních podmínkách říká celou pravdu: Fosfa si nárokuje právo průběžně zvyšovat měsíční zálohy.

Dokumenty:
Fosfa – ceník
Fosfa – podmínky
Fosfa – smlouva
Fosfa – plná moc
Fosfa – ukončení
Fosfa – reference

  • FOSFA: „Garantujeme smlouvu na dobu neurčitou.“

Zvláštní je, že navzdory proklamované „garanci“ lze ve smlouvě zaškrtnout dobu určitou. Zákazník tedy předpokládá, že podepisuje bezzávazkový dokument, ale přitom se může upsat třeba na několik let. Na neurčito je naopak uzavírána plná moc, takže Fosfa prakticky získává právo zastupovat klienta opakovaně, i bez jeho vůle. (O zneužitelnosti plné moci více ZDE.)

  • FOSFA: „Elektrická energie, kterou Vám nabízíme, je ohleduplnější k životnímu prostředí, ve kterém všichni žijeme.“

Elektřina je podle zákona dokonale ekologická, pokud je vyrobená pouze prostřednictvím obnovitelných zdrojů (ze sluneční, větrné, vodní energie nebo bioplynu). V takovém případě není zatížena „ekologickou daní“ (daní z elektřiny). Fosfa zákazníkům kompletní ceník neposkytuje, pracovnice zákaznického centra nám však napsala: „Naši klienti platí daň z elektřiny.“ Takže musíme opravit další libozvučnou proklamaci: Elektřina „Feel ecoenergy“ nemůže být označena za ekologickou, neboť je vyráběna za pomoci neobnovitelných zdrojů (z uhlí, jádra, ropy nebo zemního plynu).

ověřené dodavatele vám srovná kalkulačka elektřiny
Štítky: , , , , , , , , ,

Komentáře

30 thoughts on “Pod lupou: Fosfa nedodává nejlevnější ani ekologickou elektřinu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *