Dobrá Energie přidává příspěvek na spotřebiče. Vyplatí se?

Elektřina plní svoji funkci prostřednictvím moderních přístrojů. Společnost Dobrá Energie spojuje obojí dohromady, když prodává energii a spotřebiče.


8. 4. 2020

Autor

V našich cenových srovnávačích průběžně aktualizujeme nejoblíbenější a nejvýhodnější nabídky energetických firem. Přepočítáváme, kolik stojí samotná elektřina nebo zemní plyn a co musí odběratel připlatit ještě paušálně za měsíc. Kalkulačky vám také ukážou, zda ušetříte díky společnosti Dobrá Energie s.r.o.

Standardizované ceníky obvykle zůstávají dlouhodobě neměnné, nejstabilnější dodavatelé zdražují nebo zlevňují teprve po několika letech. Ale obchodní praxe záleží rovněž na improvizačních a kombinačních dovednostech, jak uvidíme na zákaznickém testu.

Dobrá Energie s.r.o. patří společnostem
Vorago Holding Ltd
(Kypr, 51% podíl) a
Optimal-Energy.cz a.s.
(Brno, 49% podíl).

Mezi jejími obchodními partnery figuruje také prodejce ledniček a dalších spotřebičů Elmax Store a.s.

kuchyně, spotřebiče, dobrá energie

Individuální sleva na měsíčním paušálu

Dobré Energii jsme e-mailem poslali dva jednoduché dotazy, odpovědi přišly za necelé dva pracovní dny. 

Jakou nejlevnější cenu za dodávku elektřiny (za energetickou jednotku a za měsíc) můžete nyní nabídnout mojí domácnosti, pokud žiji v Praze a mám distribuční sazbu D02d?

1 490 Kč/MWh + 58 Kč/měsíc bez DPH.

Jakou nejlevnější cenu za dodávku zemního plynu (opět za energetickou jednotku a za měsíc) můžete nyní nabídnout mojí domácnosti v Praze, pokud máme spotřebu cca 10 MWh ročně?

744 Kč/MWh  + 99 Kč/měsíc bez DPH.

A dodavatel přihodil ještě kombinovanou nabídku, takzvanou „Kombi“: Zákazník, který sepíše smlouvu na obě komodity, může dostat 50% slevu na měsíční paušál.

Dobrá Energie prodává ještě zdražený zemní plyn „Benefit“

Porovnejme, jestli individuální nabídka vychází výhodněji, než standardní hromadný ceník. A přidejme ještě produktovou řadu Start++ od společnosti Bohemia Energy entity s.r.o., která letos soutěží o titul nejlevnějšího dodavatele.

Dodavatel Tarif Cena v Kč
    MWh Měsíc Celkem
ELEKTŘINA        
Bohemia Energy Start++ 1 299 0 3 930
Dobrá Energie Kombi 1 490 29 4 929
Dobrá Energie Dobrý ceník 1 490 58 5 350
PLYN        
Bohemia Energy Start++ 599 0 7 248
Dobrá Energie Kombi 744 50 9 729
Dobrá Energie Dobrý ceník 744 99 10 440
Dobrá Energie Benefit 744 299 13 344

Srovnáváme ceny samotných komodit, tedy kolik zaplatí odběratel dodavateli, bez regulovaných poplatků: Nejdříve v Kč/MWh a Kč/měsíc bez daně z přidané hodnoty, nakonec celkem včetně DPH. Výslednou útratu počítáme podle modelových příkladů, popsaných výše, při spotřebě 2,5 MWh elektřiny a 10 MWh plynu.

Menší dodavatel evidentně umí nabídnout individuální slevu, přestože na cenovou špičku momentálně nemusí stačit. Navíc prodává ještě „Benefit“ – dražší zemní plyn pro zákazníky, kteří „obdrželi příspěvek na nákup spotřebičů“. Tato kombinace teoreticky může být ekonomicky výhodná, ale jenom pod několika podmínkami:

  1. Zákazník opravdu potřebuje novou ledničku, pračku, myčku apod. (Nemá smysl vyměňovat přístroj, který slouží dobře a hospodárně.)
  2. Příspěvek na spotřebič bude vyšší, než příplatek za zemní plyn, což v našem modelovém příkladu znamená zhruba 3 000 až 6 100 Kč ročně – podle tarifu, který bereme jako měřítko.
  3. Tento finanční bonus bude nevratný, nepůjde tedy o pouhou (bezúročnou, nebo dokonce úročenou) půjčku.
Štítky: , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *