AKTUALIZOVÁNO: Kteří dodavatelé v roce 2014 zdražují elektřinu a plyn?

Plyn některým zákazníkům zdraží ČEZ, Bohemka, X Energie, 3E, Vemex, Armex, Gas International a Halimedes.


27. 1. 2014

Autor

Než podrobně srovnáme ceny elektřiny a plynu pro rok 2014, vyjasněme si základní věc. Zdražuje zrovna vám dodavatel samotnou energii, eventuálně mění obchodní podmínky? Pokud ano, máte podle zákona právo na rychlé odstoupení od smlouvy. Pouze musíte stihnout lhůtu, která závisí na tom, jak vám bylo zvýšení ceny oznámeno (vizte následující tabulku). Levnějšího dodavatele a produkt elektřiny nebo plynu jednoduše najdete prostřednictvím naší nezávislé kalkulačky.

ODSTOUPENÍ OD SMLOUVY kvůli zvýšení ceny nebo změně podmínek
Situace Kdy lze odstoupit
1. možnost: Dodavatel vám změnu
OZNÁMIL individuálně a adresně
(doporučeným dopisem, SMS zprávou, ->
e-mailem s doručenkou)
nejpozději 2. prosince 2013.
Odstoupit lze
do 20. prosince 2013
(potom následuje víkend)
1. možnost: Dodavatel vám změnu
NEOZNÁMIL individuálně a adresně
(doporučeným dopisem, SMS zprávou, ->
e-mailem s doručenkou)
nejpozději 2. prosince 2013.
Odstoupit lze
od 1. ledna 2014
do 31. března 2014

Pozn.: Lhůty podle energetického zákona platí pro odběratele, kterým dodavatel zvyšuje cenu samotné energie nebo mění obchodní podmínky s účinností od 1. ledna 2014

Cenu za přepravu energie (distribuční poplatky), stejně jako daně vyměřuje stát, a proti takovým výkyvům je normální rodina prakticky bezmocná. Ale pokud vám samotnou elektřinu nebo plyn zdražuje obchodník alias dodavatel, můžete rychle a bezplatně přejít k jinému.
Všechny změny obchodních podmínek najdete ve speciálním článku ZDE. Elektřina bude na začátku roku 2014 jenom zlevňovat, speciální nárok na okamžitou změnu dodavatele tedy v tomto případě nezískáváte. Věnujme proto pozornost zemnímu plynu, kde je situace složitější.

V lednu ceny stoupnou jen výjimečně

Modelový příklad ukáže, proč je vhodná individuální kalkulace. Dodavatel si účtuje dvousložkovou cenu: za jednotku energie a za měsíc.

Dosavadní cena:
1 000 Kč/MWh
+ 10 Kč/měsíc
Nová cena:
900 Kč/MWh
+ 20 Kč/měsíc

Při spotřebě 1 MWh za rok odběratel dosud zaplatil 1 120 Kč a nově zaplatí 1 140 Kč (zdražení). Při spotřebě 2 MWh za rok odběratel dosud zaplatili 2 120 Kč a nově zaplatí 2 040 Kč (zlevnění).

Skoro všechny nové ceníky už byly zveřejněny a nadějné prognózy jsou potvrzeny. Energetický regulační úřad zlevnil přepravu zemního plynu, a stlačil tak jeho celkovou cenu o 1 %. Samotnou energii prodávají dodavatelé, jejichž kroky shrneme v další tabulce. Většina nechala ceny zemního plynu při starém, šestice obchodníků některé poplatky dokonce snížila. Pouze ČEZ, Bohemia Energy, X Energie, 3E, Vemex Energie a Armex Energy naopak některé poplatky zvedli.

Ovšem pozor! Červeně jsme vyznačili regionální ceníky konkrétních produktů, které znamenají pro některé odběratele zdražení samotného zemního plynu. Ve vašem případě ale doporučujeme individuální kalkulaci!

Ceníky jsou totiž strukturovány tak, že dodavateli platíte jednak za každou spotřebovanou jednotku energie (kWh – kilowatthodinu, respektive tisícinásobnou MWh – megawatthodinu), jednak paušální měsíční poplatek. Pokud jedna složka ceny klesne, a druhá stoupne, zjistíme pouze individuální kalkulací, zda vám vyúčtování ve výsledku zlevní, anebo zdraží. Navíc ceníky jsou strukturovány ještě podle celkové spotřeby, takže jedna domácnost může po roce 2014 dostat vyšší vyúčtování, zatímco jiná rodina může za stejný produkt ušetřit. Individuální kalkulaci vám bezplatně provede naše nezávislá poradkyně, žádosti přijímáme přes e-mail [email protected], eventuálně zavolejte na telefonní linku 844 543 111.

Kde je v roce 2014 možné ZDRAŽENÍ SAMOTNÉHO ZEMNÍHO PLYNU (dodávky)?
Dodavatel Produkt RWE (většina ČR) Pražská plynárenská E.ON (jžní Čechy)
RWE RWE plyn Standard NE NE NE
Pražská plynárenská Plyn NE NE NE
E.ON Standard plyn NE NE NE
ČEZ Comfort ANO ANO ANO
Bohemia Energy Garance NE NE NE
Centropol Optimum NE NE NE
Bohemia Energy
(dřív Č. energetické centrum)
Pohoda NE NE ANO
Lama energy Standard NE NE NE
X Energie Plyn NE ANO ANO
Right Power Energy
(dříve Bicorn)
Standard NE NE
Optimum Energy Plyn NE NE NE
Europe Easy Energy (3E) Plyn NE ANO ANO
Vemex Energie Plyn ANO ANO ANO
Armex Energy Plyn ANO NE NE
Comfort Energy Prim NE NE NE
EP Energy Trading Home NE NE NE
Global Energy Standard NE NE NE
Elimon Standard NE NE NE
Gas International Standard NE NE ANO
SPP CZ Ceník dodávky
zemního plynu
NE NE *
NE
Halimedes Plyn NE ANO NE

Pozn.: Podbarveny nejsou regionální ceníky zemního plynu, které dodavatelé nechali pro rok 2014 stejné jako letos. Zelené podbarvení znamená pro některé odběratele zlevnění, „červené“ znamenají pro některé domácnosti zdražení. Pro konkrétní odběrné místo je ale nutná individuální kalkulace, jinak nemůžeme říci, zda vyúčtování za daný produkt klesne, zůstane stejné, nebo vzroste. Tabulka analyzuje jenom základní produkty největších dodavatelů. Regiony jsou rozděleny podle toho, kdo spravuje místní plynovody: RWE (většina ČR), Pražská plynárenská (Praha), E.ON (jižní Čechy). * Halimedes v Praze zdražuje s účinností až od 25. ledna; pokud vám tento dodavatel neoznámil změnu adresně a individuálně, máte právo odstoupit od smlouvy do 24. dubna 2014.

Hrozí zdražení plynu během roku 2014?

Prognózy jsou rámcově potvrzeny, protože cena modravých plamínků zůstane přibližně stejná, zatímco jejich přeprava zlevní. Celkové vyúčtování tím průměrně klesá o 1 %. Všechny předpovědi však úplně nevyšly. „Cena zemního plynu pro příští rok zatím stanovena není, předpokládáme ale mírný nárůst až o 2 %,“ napsal nám ještě v říjnu Kamil Ouška, ředitel Europe Easy Energy (3E). „Bohužel u plynu musíme cenu na první čtvrtletí roku 2014 mírně zvednout a to v průměru o 4,5 %. Důvodem je neustálý růst ceny na velkoobchodním trhu a hlavně oslabení koruny vůči euru,“ uvádí Europe Easy Energy nyní. Potvrzuje se, že cena zemního plynu coby neobnovitelného zdroje energie je do jisté míry nevyzpytatelná.

Rapidní zdražení v průběhu roku 2014 je však nepravděpodobné. „Světové ceny plynu se stále odvíjejí od světových cen ropy, jejíž nabídka by měla růst rychleji než poptávka, obzvlášť z důvodu rostoucí produkce v USA a případného zrušení exportních sankcí uvalených na Írán. Je zde také faktor břidlicového plynu z USA a jejich černého uhlí,“ říká Petr Sosík, ředitel Vemex Energie, která zdražuje plyn ve všech regionech. „Dalším důvodem jsou nízké ceny elektřiny, které způsobují nerentabilitu plynových elektráren. Tyto elektrárny jsou tudíž často vypnuty, nespotřebovávají plyn, a tak klesá poptávka po plynu,“ pokračuje Sosík. Menší roli podle něj může hrát případné opětovné spuštění japonských jaderných elektráren, jež jsou vypnuty kvůli předloňské havárii fukušimské atomky a nahrazeny výrobou ze zemního plynu a ropy.

(Původní verze článku byla publikována 6.12.2013, aktualizovaná 27.1.2014.)

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Komentáře

1 thoughts on “AKTUALIZOVÁNO: Kteří dodavatelé v roce 2014 zdražují elektřinu a plyn?

 1. Kamil Ouška napsal:

  Upřesnil bych
  a.) změny cen u plynu :
  průměrné zvýšení o 4% JEN a pouze u distribučních území mimo RWE. V celém distribučním území GAS NET došlo ke snížení !!!! A to z 0,839 na 0,822 Kč za kWh (u nejčastějších pásem) a ke snížení stálých platů : u domácností z 60 na 25 Kč/měs.!!!! (u nejčastějších pásem), u podnikatelů z 60 na 57 Kč/měs. . (u nejčastějších pásem)

  b.) změna ceny elektřiny :
  průměrné snížení u domácností o 11,04 % u podnikatelů o 16,46% a snížení stálých platů : u domácností z 35 na 23 Kč/měs., u podnikatelů z 35 na 32 Kč/měs.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *