Velkoobchodní cena elektřiny na rok 2021 zlevnila

Začala krize, takže můžeme ušetřit. Energetické burzy meziročně klesly o 13 až 20 %, velkoobchodní cena elektřiny na rok 2021 vychází poměrně levně.


6. 5. 2020

Autor

Na burze jsou většinou uzavírány dlouhodobé kontrakty, takzvané „futures“, například na celý následující kalendářní rok. Vícečlenná česká domácnost, která elektřinou nevytápí ani neohřívá vodu, potom tuto energii odebírá v distribuční sazbě D02d. Letošní dodávky byly vloni touto dobou obchodovány za 1 650 Kč/MWh, tatáž komodita na rok 2021 nyní stojí kolem 1 430 Kč/MWh. Tedy aspoň v české metropoli, vizte následující graf pražské energetické burzy PXE. Samotná elektřina zde tedy meziročně zlevnila zhruba o 13 %.

Energetická burza EEX - PXE, aktuální cena elektrické energie

Burza spadla, když propukla virová pandemie

Vyjeďme z hlavního města, do Středočeského kraje. Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKBK) zaznamenává ještě větší pokles: Roční dodávky, jejichž cílovými adresáty jsou maloodběratelé, tam zlevnily z loňských přibližně 1 450 Kč/MWh na letošních 1 200 Kč/MWh. Takže cena elektřiny na této burze klesla o 17 %. V krátkodobém horizontu spadla nejhlouběji, když do tuzemska pronikla koronavirová pandemie a vláda vyhlásila nouzový stav. Avšak ČMKBK na dalším grafu ukazuje, že roční kontrakty mají svoje historické minimum daleko níže (pod 600 Kč/MWh).

Cena elektřiny na burze ČMKBK, květen 2020

Nejlevněji vychází dnešní špička, avšak musíme přepočítávat eura na koruny

Na Evropské energetické burze (EEX) stojí české futures kolem 41 eur/MWh, v přepočtu zhruba 1 100 Kč/MWh, oproti loňským 51 eurům/MWh. Eurový pokles tady vychází na 20 %. (Českého zákazníka však znevýhodňuje jeho oslabená národní měna, na kterou musí cenu převádět.)

A když státní akciová společnost OTE zprostředkovává okamžité obchody mezi 8. a 20. hodinou všedního dne (takzvaný „Peak Load“ na „spotovém“ trhu), kupující platí 23 eur/MWh (oproti loňským 46 eurům/MWh). Takže klesáme dokonce na 620 Kč/MWh.

Velkoobchodní cena elektřiny na rok 2021 – EEX, ČMKBK a PXE

(V závorkách uvedeme meziroční procentuální změny, oproti kontraktům na letošní rok, které byly uzavírány vloni.)

  • Na evropské energetické burze EEX: 1 100 Kč (-20%)
  • Na kladenské komoditní burze ČMKBK: 1 200 Kč (-17%)
  • Na pražské energetické burze PXE: 1 430 Kč (-13%)
Štítky: , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *