Cena elektřiny na rok 2021 (konečně) zlevňuje

Velkoobchodní burza jde správným směrem, aspoň z pohledu spotřebitele. Cena elektřiny na rok 2021 může průměrné české domácnosti klesnout o 300 Kč.


3. 3. 2020

Autor

V posledních letech rostla ekonomika a stoupala průměrná tuzemská mzda, což jsou dobré zprávy. Česká národní banka zároveň udržovala nízké úrokové sazby, čímž potěšila dlužníky. Ovšem pokud zdražuje lidská práce a zlevňují peníze, logicky stoupají na ceně produkty a služby! Přidejme ještě emisní povolenky – a víme, proč letošní účty za elektřinu narostou průměrně o 4,2 %, oproti stejné loňské spotřebě. Nyní sčítáme všechny související poplatky, včetně distribučních, administrativních nebo daňových nákladů. Většinový podíl na tomto zdražování měla ovšem samotná energie, která na velkoobchodních trzích letěla vzhůru daleko rychleji.

Jestli chceme stejné osvětlení za méně peněz, potřebujeme dodavatele, který nakupuje energii ve správnou chvíli.

Praha, elektřina na rok 2021

Velkoobchodní cena ročního kontraktu

Navštivme Evropskou energetickou burzu (European Energy Exchange, zkráceně EEX), respektive její pražskou pobočku (Power Exchange Central Europe, krátce PXE), kde se obchoduje elektřina pro několik zemí: Českou republiku, Slovensko, Polsko, Maďarsko a Rumunsko. Porovnejme, jakou průměrnou cenu tady měly roční kontrakty v předchozích letech:

  • elektřina kupovaná v roce 2018 na rok 2019: 45,31 eur/MWh
  • elektřina kupovaná v roce 2019 na rok 2020: 50,49 eur/MWh
  • elektřina na rok 2021, kupovaná v lednu 2020: 46,31 eur/MWh

Po meziročním zdražení zhruba o 11 % tedy nyní pozorujeme opačný vývoj, prozatímní zlevnění o 8 %.

Energie pro distribuční sazbu D02d

Nyní porovnejme roční kontrakty, obchodované pro běžnou českou domácnost, která elektřinou netopí ani neohřívá vodu. Přitom přejdeme na domácí měnu.

Pro distribuční sazbu D02d mohli dodavatelé levně nakoupit předloni v únoru, kdy cena klesla až pod 900 Kč/MWh. Vzápětí však vystřelila na více než 1 500 Kč/MWh.

Velkoobchodní cena elektřiny na rok 2019

Po většinu loňského roku stál roční kontrakt více než 1 250 Kč/MWh.

Velkoobchodní cena elektřiny na rok 2020

Cena elektřiny na rok 2021 však nyní vychází lépe. Pro nejčastější distribuční sazbu kolísá kolem 1 150 Kč/MWh.

Cena elektřiny na rok 2021

Zdroj grafů: PXE

Cena elektřiny na rok 2021

Sledujeme jenom dočasný příznivý výkyv, nebo velkoobchodní energetické trhy klesnou ještě níže? Pokud vypukne ekonomická krize, lidé a podniky se pravděpodobně uskromní, a mnoha obchodníkům nezbude, než zlevňovat, aby svoje zboží prodali. Ale možná všechny komplikace (koronavirus, brexitová jednání, environmentální změny) lehce překonáme, hospodářství půjde nahoru, a stejným směrem zamíří ceny – posílené emisními povolenkami.

Záleží na konkrétním překupníkovi (koncovém dodavateli), jestli nakoupí elektřinu na rok 2021 zrovna nyní. V takovém případě může celkový účet, který dostane běžná česká domácnost (za spotřebu 2 500 kWh/rok), meziročně klesnout zhruba o 300 Kč (cca 120 Kč/MWh, započítáváme taky úsporu na DPH).

Štítky: ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *