ČEZ a E.ON vám chtějí fixovat cenu elektřiny: ČEZ Fix versus Trend24

Kdo má levnější elektřinu, a nezdraží do konce roku 2015?


19. 9. 2013

Autor

S babím létem nastává pro energetické firmy obzvláště hektické období. Některé chystají svým odběratelům dárek formou slevy a nadstandardních služeb, jiné pouze usilovně předstírají, že jsou výhodné. Konec letopočtu se totiž zanedlouho zahranatí na 2014, dodavatelé elektřiny hromadně změní ceny, a na vašem svobodném rozhodnutí bude, zda si vyberete jiného. Jaké balíčky vám předkládají lídři elektrárenského trhu, s přáním, abyste s nimi strávili už vánoční svátky?

V jižních krajích, tedy na svém distribučním území, skupina E.ON investovala do billboardové kampaně. Velkoplošné plakáty zachycují šarmantní ženu a muže, za kterými vlaje cedulka značící procentuální slevu. Skupina ČEZ prorazila do médií tiskovou zprávou, ve které slibuje bombastické zlevnění. Trumfy obou gigantů přitom zaručují neměnnou cenu silové elektřiny (samotné energie) na delší časové období. Kdo je výhodnější?

ČEZ a E.ON přidávají k fixované ceně pojištění

Kostrbaté názvy, pod kterými je prodávána elektřina, rozhodně nepatří k atraktivním stránkám energetiky. Rozmotejme proto slepence hesel a číslic co nejrychleji. Polostátní gigant prodává na celém tuzemském území produktovou řadu ČEZ Fix, jež fixuje cenu samotné energie do konce roku 2015.

Zvažujeme, zda akci prodloužíme.
Dvojka na trhu má portfolio složitější. E.ON propaguje na jihu Čech a Moravy produktovou řadu ElektřinaTrend24, jež garantuje neměnnou cenu silové elektřiny maximálně na 24 měsíců. Zatím není jisté, zda nabídka potrvá také v říjnu. „Trend24 prodáváme přibližně dvakrát ročně, zpravidla do vyčerpání zásob. Nabídka obvykle trvá 1 měsíc, a tak je to i s aktuálním zářijovým ceníkem. Interně zvažujeme, zda akci prodloužíme,“ napsal nám Vladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti. E.ON na zbytku tuzemského území prodává produktovou řadu Fix 2015, ve které samotná energie nezdraží až do konce roku 2015.

Cenové rozdíly mohou být natolik vyrovnané, že nás dodavatelé zkoušejí zaujmout i pojištěním. E.ON Servis zaručuje elektrikářskou nebo instalatérskou pomoc v hodnotě do 2 000 Kč za každý případ, musíte ale uzavřít smlouvu na 3 roky. Polostátní gigant si podmínky neklade. ČEZ Asistent je určen pro havárii související s dodávkou energie nebo selhání spotřebiče. Pomoc v hodnotě do 5 000 Kč za jednotlivou pojistnou událost je automatickým bonusem.

E.ON versus ČEZ: ELEKTŘINA S FIXOVANOU CENOU
E.ON: Trend24 a Fix 2015 ČEZ: Fix
Jak dlouho je fixována cena? Trend 24: do 31. 8. 2015
Fix 2015: do konce roku 2015
Do konce roku 2015
Pro které regiony nabídka platí? Trend 24: jih Čech a Moravy
Fix 2015: zbytek ČR
Celá ČR
Podmínka pro pojištění E.ON Servis: smlouva na 3 roky ČEZ Asistent: bez podmínky
Jak vychází cenové srovnání? Dražší Levnější

Pozn.: Cenovou komparaci jsme provedli pro běžnou rodinu se spotřebou 2 500 kWh. Abyste získali srovnání přímo na míru, zadejte základní nebo přesné parametry svojí spotřeby do kalkulačky elektřiny.

ČEZ Fix je levnější než Trend24 i Fix 2015

Prostřednictvím čísel a rétorických kudrlinek lze vykouzlit příjemnou iluzi, přesto si raději zavčas přiznejme drsnou pravdu. Celkovou cenu za elektřinu nelze fixovat. Dodavatelé nemohou vyloučit, že stát zvedne regulované poplatky, které tvoří většinu výsledného vyúčtování. Bavíme se o garanci stejné ceny za samotnou energii (silovou elektřinu), která může, a nemusí mít smysl. Co když jsou ropné rezervy nižší, než tušíme, a světem brzy otřese řetězové zdražení energií? Co když naopak vědci vynaleznou revoluční technologii, díky které bude elektřina vyráběná „za hubičku“? Nevíme, zda se fixace ceny nakonec vyplatí. Můžeme však srovnat fixované produkty mezi sebou.

Běžná domácnost v Brně, Českých Budějovicích, Zlíne nebo Jihlavě ušetří příští rok za elektřinu kolem 400 Kč. Předpokladem je, že si nyní místo tarifu ElektřinaTrend24 od společnosti E.ON vybere ČEZ Fix.

SROVNÁNÍ FIXOVANÉ CENY ELEKTŘINY – ROČNÍ VYÚČTOVÁNÍ
ČEZ: Fix E.ON: ElektřinaTrend24
Silová elektřina (vč. paušálů) 3 455 Kč 3 789 Kč
Současné regulované poplatky 6 945 Kč 6 945 Kč
DPH 21% 2 184 Kč 2 254 Kč
Celkem 12 584 Kč 12 988 Kč
Rozdíl 404 (3,2 %)

Pozn.: Příklad jsme spočítali pro distribuční region E.ON (Jihočeský kraj, Vysočina bez Havlíčkobrodska, Jihomoravský kraj plus Prostějovsko, Zlínský kraj bez Vsetínska), roční spotřebu 2,5 MWh, sazbu D02d, jistič 3×25 A.

Jak ze srovnání vychází Fix 2015, který společnost E.ON nabízí v dalších krajích? Musíme zopakovat, že běžná domácnost zaplatí méně za ČEZ Fix. Kompletní přehled alternativ ovšem získáte, teprve když zadáte přibližné, anebo přesné informace o svojí spotřebě do nezávislého srovnávače elektřiny.

Štítky: , , ,

Komentáře

2 thoughts on “ČEZ a E.ON vám chtějí fixovat cenu elektřiny: ČEZ Fix versus Trend24

  1. P.M. napsal:

    Jak je možné že ČEZ si bez vědomí spotřebitele sám zaxixuje elektřinu ?

    • Petr Woff napsal:

      Dobrý den, fixace ceny přece spotřebiteli nijak neškodí. Pokud se jakýkoli dodavatel rozhodne, že ponechá stejnou cenu například následující 2 roky, jinými slovy že nezdraží, je to spíše dobrá zpráva. Jinou situací by bylo, kdyby chtěl změnit obchodní podmínky, nebo dokonce smlouvu a například změnit smluvní „dobu neurčitou“ na „dobu určitou“. V takovém případě Vás musí o svém kroku zavčas informovat a Vy máte právo bezproblémově odejít k jinému dodavateli, více o tomto zákonem daném nároku píšeme třeba zde: http://www.cenyenergie.cz/odstoupeni-kvuli-zmene-smluvnich-podminek-vyvracime-nepravdy/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *