D55d: Proč zanikla distribuční sazba pro tepelná čerpadla?

Chytré technologie jsou stále výkonnější a levnější, takže už nepotřebují takovou veřejnou podporu jako dříve. Proto zanikla distribuční sazba D55d, která původně zvýhodňovala tepelná čerpadla.


9. 9. 2020

Autor

Všude kolem sebe máme spoustu energie, a navíc existuje technologie, která toho dokáže využít. Moderní tepelné čerpadlo spotřebovává elektřinu, aby efektivně vyrábělo teplo: ze vzduchu, ze země, z vody. Každou zaplacenou energetickou jednotku svému majiteli několikanásobně vrátí. Samo o sobě přitom nezamořuje vzduch, nezanechává jaderný odpad a šetří vodu.

Tepelná čerpadla zkrátka pracují ekologicky a přitom ekonomicky – ale oproti přímotopu nebo plynovému kotli vyžadují vysokou vstupní investici. Český stát proto na začátku tohoto století zavedl speciální distribuční sazbu D55d, aby domácnosti měly další motivaci, proč tuto technologii koupit.

První tepelné čerpadlo začalo v tuzemsku pracovat od poloviny minulého století.

V roce 2002 tento vytápěcí systém dostal cenově zvýhodněnou distribuční sazbu D55d, která postupně pojala zhruba 6 tisíc domácností. Pro další zájemce však byla brzy uzavřena. Zbylí odběratelé v roce 2017 povinně přešli do distribuční sazby D56d, která dodnes zvýhodňuje takřka 57 tisíc domácností.

Tepelná čerpadla v tuzemsku přibývají stále rychleji. Na začátku tohoto století byla raritou, nyní jsou instalována v každém pátém novém rodinném domě.

Moderní vytápění se stává masovým trendem, takže už nepotřebuje speciální zvýhodněnou distribuční sazbu, aby přitahovalo investory.

Majitelé domácích tepelných čerpadel, kteří žádají o elektrickou přípojku teprve nyní, mají stejné podmínky, jako kdyby investovali jenom do přímotopu a akumulačních kamen.

Mince, hodiny, distribuční sazba D55d

Nízký tarif neboli levnější cena

Elektřinu prodražují především takzvané distribuční poplatky, které odvádíme místnímu správci rozvodné sítě (skupinám ČEZ, E.ON nebo PRE – podle svého bydliště). Ale někteří odběratelé dostávají slevu. Každý den, vždycky několik hodin mají elektřinu v takzvaném nízkém tarifu, zatímco pro většinu tuzemských domácností platí stále jenom dražší vysoký tarif.

Kupříkladu distribuční sazba D55d byla „dvoutarifní“. Přesněji řečeno, její uživatelé měli garantovaný nízký tarif minimálně 22 hodin denně. Konkrétní časy záležely na distributorovi, tedy na správci regionální rozvodné sítě. Nízký tarif mohl být rozdělen maximálně do 7 samostatných vnitrodenních úseků, z nichž každý musel trvat aspoň hodinu. (Například od 0:00 do 2:00, od 2:10 do 4:10, od 4:20 do 6:30, od 6:40 do 8:50, od 9:00 do 11:10, od 11:30 do 13:30 a od 14:20 do 23:50).

Komu byla určena distribuční sazba D55d

Domácnost mohla úspěšně požádat o tuto odběratelskou kategorii, pokud splnila následující podmínky:

  • Používala tepelné čerpadlo, které bylo zprovozněno nejpozději 31. 3. 2005.
  • Výkon tepelného čerpadla v distribuční sazbě D55d musel odpovídat tepelným ztrátám daného domu.
  • Domácnost zajistila, aby topné elektrické spotřebiče mohly být blokovány hromadným dálkovým ovládáním, vždycky když platil vysoký tarif. Kompresor tepelného čerpadla směl být poháněn neustále.

Přecházíme na D56d, respektive D57d

Chytré technologie procházejí permanentním vývojem, aby byly stále výkonnější a výhodnější. České domácnosti mezitím bohatnou, takže častěji investují do moderního vytápění, které tím pádem nepotřebuje takovou veřejnou podporu jako dříve.

Český stát proto fakticky zrušil zvýhodněnou distribuční sazbu D55d, její uživatele přesunul do sazby D56d a novým majitelům tepelných čerpadel dneska nabízí sazbu D57d. V poslední jmenované odběratelské kategorii platí nízký tarif minimálně 20 hodin denně.

Štítky: , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *