Dominantní dodavatelé své ceny od 1. 1. 2021 nezmění

Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE a Pražská plynárenská od Nového roku nezlevní, ani nezdraží energii. Dominantní dodavatelé elektřiny a zemního plynu ve svých cenících aktualizují pouze poplatky, které reguluje stát.


4. 12. 2020

Autor

Na energetickém trhu působí desítky obchodních společností, které mají (zdánlivě) rovnocenné postavení. V několika ohledech však přece jenom vynikají „dominantní dodavatelé“: ČEZ Prodej, E.ON Energie, innogy Energie, Pražská energetika (PRE) a Pražská plynárenská.

Tyto společnosti prodávají elektřinu a zemní plyn, ale taky patří, nebo donedávna patřily do průmyslových skupin, které energii distribuují (provozují regionální elektrické vedení či plynovody). Podle evropské legislativy musejí být od distributorů odděleny, nicméně díky svému původu zdědily početnou klientelu a známou značku. Podle energetického zákona jsou zároveň „dodavateli poslední instance“, takže mají zachraňovat opuštěné odběratele, pokud nějaký mladší a menší konkurent zkrachuje.

„Velká pětka“ obsluhuje většinu tuzemských odběrných míst. Zásadně tedy ovlivňuje průměrnou koncovou cenu elektrické energie a zemního plynu, což obvykle pociťujeme na přelomu letopočtů, kdy Energetický regulační úřad upravuje distribuční poplatky a také dodavatelé obyčejně přehodnocují svoji nabídku. Avšak oproti předchozím Novým rokům, 1. leden 2021 bude relativně klidný.

Na velkoobchodních burzách letos energie (elektřina i zemní plyn) zlevňovala. Na maloobchodním trhu někteří dodavatelé zdražili, jiní zlevnili a další stihli obojí.

Novoroční ceníky elektrické energie najdete zde: ČEZ, E.ON, PRE, innogy

Novoroční ceníky zemního plynu naleznete tady: innogy, Pražská plynárenská, E.ON, ČEZ

Izolované cenové změny však samy o sobě neznamenají mnoho, vždycky záleží na jejich vzájemném aktuálním srovnání. Výsledky ukazuje kalkulačka.

Dominantní dodavatelé elektřiny a plynu v roce 2021

ČEZ Prodej

„Vzhledem k tomu, že jsme nedávno zlevňovali, tak v dohledné době samozřejmě zvyšovat ceny nebudeme. Chceme, aby mohli zákazníci našich výhodných ceníků využít. Od ledna se tak bude měnit pouze regulovaná složka,“ říká Ladislav Kříž za ČEZ Prodej.

E.ON Energie

„U produktů v našem portfoliu nebudeme od nového roku měnit ceny za dodávky elektrické energie ani zemního plynu. Regulovanou složku ale samozřejmě změnit musíme, což se promítne i do ceníků pro zákazníky. V současné době přepracováváme ceníky všech produktů tak, aby měli naši zákazníci aktuální a přesné informace,“ uvedla Martina Slavíková za E.ON Energie.

innogy Energie

„Naše ceny zemního plynu a elektřiny jsme snížili už na podzim a zároveň jsme ujistili zákazníky, že nemusejí mít obavy ze žádného zdražování. V každém případě bude pro zákazníky innogy příští rok výrazně levnější. Rozhodnutí ERÚ zlevní ještě distribuci, tedy regulované ceny. To jsou samé dobré zprávy pro naše zákazníky. Jinou aktualizaci neplánujeme,“ napsal Martin Chalupský za innogy Energie.

Pražská energetika (PRE)

„Jak jsme již garantovali, naše ceny silové elektřiny se od prvního ledna příštího roku nezmění, máme je v platnosti od léta roku 2019 a počítáme s jejich udržením minimálně do poloviny příštího roku. Poté se uvidí, co bude dál, záleží na vývoji ekonomiky, na klimatických podmínkách a na dalších faktorech, jak ovlivní cenu elektřiny na burze. O plynu platí totéž,“ vysvětlil Petr Holubec za Pražskou energetiku (PRE).

Pražská plynárenská

„Budeme pouze aktualizovat regulované poplatky,“ shrnul Miroslav Vránek z Pražské plynárenské.

Alternativní a dominantní dodavatelé

Mladší a menší obchodníci musejí být dravější anebo levnější, aby se prosadili proti velkým konkurentům. Někteří dokonce navázali svoje ceny na „velkou pětku“ – zákazníkovi garantují určitou slevu oproti dominantnímu dodavateli. Takže pokud ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská zlevní, alternativní obchodníci jsou motivováni, aby udělali totéž. Na začátku roku 2021 však budou průměrné ceny spíše stagnovat. Pokud přesto chceme znatelně ušetřit, šikovně změňme svého dodavatele nebo tarif.

Štítky: , , , , , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *