Topení stojí 1 až 4 Kč/kWh, podle zvolené technologie

Energie zlevnila, ale buďme ostražití. Domácí vytápění může meziročně zdražit, navzdory velkoobchodním trendům. Konečná cena závisí na zvolené komoditě, dále na vybrané technologii a také na vaší autonomii, respektive závislosti. Například elektrické topení vyjde levněji než zemní plyn, pokud pracuje efektivně.


5. 10. 2020

Autor

Babí léto končí, takže rozehříváme radiátory, kamna a kotle, nebo zapínáme tepelná čerpadla. Do naší redakce přišlo několik dobrých souvisejících dotazů, na které rádi odpovíme. Přitom srovnáme, kolik stojí domácí topení. Za každou kilowatthodinu tepelné energie můžete zaplatit pouhou korunu, nebo třeba čtyřikrát více.

Očekáváte nějaké změny oproti předchozím topným sezónám?

Velkoobchodní cena zemního plynu i elektrické energie letos meziročně klesla, takže můžeme očekávat, že maloodběratelům teplo nezdraží, pravděpodobně spíše v průměru zlevní. Zpracovatelé a dodavatelé jiných energetických komodit (například centrální teplárny, které mnohdy spalují uhlí) se budou muset přizpůsobit, pokud opravdu nechtějí, aby jejich odběratelé přecházeli na jiné alternativy (například přímotopy, plynový kotel apod.).

Jaké vytápění bude výhodné – a proč?

Nejnižší provozní náklady mají lidé, kteří investovali do takzvaného pasivního domu. Dokud nejsou extrémní mrazy, nemusejí aktivně spalovat palivo ani přeměňovat elektřinu na teplo. Jejich domy jsou totiž dobře izolované a zároveň efektivně větrají – přes takzvanou rekuperační jednotku automaticky odvádějí vydýchané plyny, jejichž tepelnou energií přitom ohřívají přiváděný čerstvý vzduch.

Nejlevnějšími palivy jsou uhlí a dřevo, spalované v domácích kamnech. Nicméně jejich přeprava vyžaduje určitou fyzickou námahu, takže hledáme kompromis mezi úsporou a pohodlím.

Plynové vytápění rodinného domu může vyjít levněji, než ústřední topení v bytě – pokud zvolíte levný tarif a během zimního období budou mírné venkovní teploty.

Kamna, oheň, topení, vytápění, cena tepla

Kolik stojí domácí topení, podle použitého paliva?

Záleží na energetické komoditě (palivu, elektřině), ale také na technologii. Například stará plynová kamna („wafky“) spalují zemní plyn, přičemž vznikají spaliny, které odcházejí ven jako „odpad“. Zatímco plynový kondenzační kotel využívá (recykluje) také tyto zplodiny, respektive jejich energii, takže ze stejné dodávky zaplaceného paliva vyrobí více tepla.

Pokud vytápíte novostavbu, ceny tepelné energie vycházejí zhruba následovně:

  • 0,9 Kč/kWh z uhlí, spalovaného v domácích kamnech
  • 1 Kč/kWh ze dřeva
  • 1,3 Kč/kWh z pelet
  • 1,3 Kč/kWh tepelné energie, získané přes elektrické tepelné čerpadlo
  • 1,7 Kč/kWh ze zemního plynu, spalovaného v kondenzačním kotli
  • 2 Kč/kWh ze zemního plynu, spalovaného v kamnech (wafkách)
  • 2,15 Kč/kWh tepelné energie, získané z centrální teplárny
  • 4 Kč/kWh tepelné energie, získané elektrickým přímotopem

Jakou spotřebu má typická tuzemská domácnost?

Byty jsou většinou vytápěny centrálními teplárnami, odkud průměrná bytová jednotka odebere 7 MWh/rok. Rodinné domy mají častěji plynovou přípojku, v těchto případech na jednu domácnost připadá 16 MWh/rok.

Kolik zaplatíme celkově za topení?

Průměrný byt, napojený na městskou nebo regionální spalovnu, protopí kolem 15 000 Kč/rok. Teplárna následně dopočítá svoji jednotkovou cenu zpětně, podle odbytu, aby pokryla náklady a přiměřeně vydělala. Takže záleží především na počtu a hustotě odběrných míst, které se vzájemně zahřívají a sdílejí infrastrukturu. Na přelidněném městském sídlišti tedy pravděpodobně zaplatíte méně, než v poloprázdné venkovské bytovce, kam vede dlouhý teplovod.

Jinak mezi sebou dodavatelé energetických komodit soutěží a svoje kompletní závazné ceníky zveřejňují předem. Takže plynové vytápění rodinného domu může vyjít levněji, než ústřední topení v bytě – pokud zvolíte levný tarif a během zimního období budou mírné venkovní teploty.

Jaké jsou dlouhodobé trendy?

Nejrychleji přibývají tepelná čerpadla, která jsou poháněna elektřinou, ale zároveň využívají energii okolního prostředí (vzduchu, země, vody) a ve výsledku vyrábějí teplo. Každou zaplacenou energetickou jednotku proto několikanásobně zhodnotí. Například spotřebují 1 kWh elektřiny a vyrobí 3 kWh tepla. Tepelná čerpadla byla ještě na začátku tohoto století raritou, avšak nyní jsou instalována v každém pátém novém tuzemském rodinném domě.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *