Úsporný tarif vám přepočítá kalkulačka

Účty rostou, a proto vám stát přispěje na elektřinu nebo zemní plyn. Úsporný tarif je vlastně slevou, o kterou automaticky klesne výsledná fakturovaná částka. Modelové příklady vyčíslí následující kalkulačka, jakmile zadáte základní údaje o svojí spotřebě a distribuční sazbě.


1. 7. 2022

Autor

Český stát hraje klíčovou roli na tuzemském energetickém trhu. Drží bezmála 70% podíl v akciové společnosti ČEZ, která zůstává dominantním výrobcem, distributorem a dodavatelem elektrické energie. Česká republika má proto možnost, aby snížila tržní ceny. Příklad najdeme na Slovensku, kde vláda pohrozila největším elektrárnám novou jadernou daní, pokud nezlevní elektřina – a uspěla, pro domácnosti vyjednala slevu.

Český ministerský kabinet však zohledňuje zájmy menšinových soukromých akcionářů, kteří vydělávají na současné energetické krizi, a proto jde jinou cestou. Účty sníží prostřednictvím státního rozpočtu, na dluh. Domácnostem proplatí slevu na elektřinu a plyn, což uvidíme na výsledných fakturách. Rodinné domy a byty přejdou na takzvaný úsporný tarif pravděpodobně od začátku topné sezóny, zřejmě od 1. října 2022.

Oficiální modelové příklady

Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo konkrétní propočty. Spotřebitelé ušetří na podpoře obnovitelných zdrojů, což většinou znamená 495 Kč za každou fakturovanou megawatthodinu (MWh) elektrické energie. Samotný úsporný tarif záleží na distribuční sazbě, ve které odebíráte elektřinu a na roční spotřebě zemního plynu. Podle toho dostanete automatickou slevu na první nebo druhou komoditu, případně na obě dvě:

  • běžné elektrospotřebiče, elektřinou neohříváte vodu ani nevytápíte (D01d a D02d) = 1 250 Kč/rok
  • elektrický bojler a akumulační kamna (D25d a D26d) = 3 400 Kč/rok
  • elektrické vytápění, jako přímotopy nebo tepelné čerpadlo (D35dD45dD56d a D57d) = 8 250 Kč/rok
  • plyn na ohřev užitkové vody (spotřeba nad 1,89 do 7,56 MWh/rok) = 3 300 Kč/rok
  • plynové vytápění, kamna nebo kotel (spotřeba nad 7,56 do 45 MWh/rok) = 10 500 Kč/rok

Kalkulačka pro úsporný tarif

Pravidla zatím nejsou definitivní, nicméně modelové příklady známe. Následující kalkulačka vám spočítá celkovou slevu (prominutý příspěvek na obnovitelné zdroje + úsporný tarif), pokud uvedete distribuční sazbu a spotřebu. Příklad: roční spotřeba 2,5 MWh elektrické energie v distribuční sazbě D02d + 6 MWh zemního plynu = souhrnná pravděpodobná sleva 5 787,50 Kč/rok bez daně z přidané hodnoty, respektive 7 002,88 Kč/rok s DPH.

Štítky: , , , , , , , , , , ,