Firmy investují spoustu peněz, aby vás přesvědčily, že máte podepsat právě jejich smlouvu. Mnohdy nabízejí kontrakty, na základě kterých potom můžete změnit dodavatele zase až za několik dalších let. Chtějí mít jistotu, že jim kromě samotného produktu a služeb zaplatíte také jejich reklamu, obchodní zástupce a call-centra. A vás má uklidnit fixace ceny elektřiny na rok 2021, popřípadě i na rok 2022.
Pamatujme, že obchodní společnosti (s.r.o., a.s.) musejí především generovat svůj vlastní zisk, aby nezkrachovaly – teprve jakmile dost vydělají, mohou kupříkladu přispívat na charitu. Takže když vám nabízejí několikaleté smlouvy na dobu určitou, abyste jim dlouho nemohli dát výpověď a mezitím museli platit, postupují vlastně hospodárně.
Ale jakožto zákazníci máme opačný zájem – nakoupit a přitom ušetřit, což bývá nejlehčí během standardní hospodářské recese.
V ekonomické krizi hrozí deflace, pokud stát neoslabí svoji měnu
Celý svět letos bojuje s novým koronavirem, respektive s chorobou COVID-19. Státy omezují své občany, aby minimalizovaly mezilidský kontakt a zastavily nákazu. Řada asijských, evropských a amerických podniků přerušila svůj provoz, miliony lidí ztratily pracovní výdělky a veřejné rozpočty padají do dluhů. V takové situaci lidé pochopitelně šetří, takže klesá poptávka a prodejci zlevňují, aby vůbec něco prodali.
Elektrická energie na velkoobchodních burzách meziročně zlevnila zhruba o 17 %. Koncový český odběratel ovšem platí ještě distribuční poplatky (za dopravu), daně a povinně podporuje obnovitelné zdroje. Takže celková cena elektřiny, kterou platí tuzemské domácnosti, může v roce 2021 klesnout průměrně o 5 %. Během minulé hospodářské krize ostatně zlevňovala několik let. A stejně jako tehdy, dneska opět hrozí deflace: Peníze přestávají kolovat, takže stoupá jejich hodnota, některé produkty sice zlevňují – ale kvůli tomu obchodníkům dál klesají tržby, musejí propouštět zaměstnance, kteří chudnou…
Cenová garance však nakonec může být výhodná, jestliže:
- Ekonomika půjde rychle nahoru, lidé zase začnou utrácet, komodity zdraží a letošní cena bude napřesrok výhodná.
- Nebo český stát schválně oslabí svoji měnu (například natiskne a rozdá občanům nové peníze), zabrání deflaci a vyvolá inflaci (zdražování).
- Anebo uzavřete dlouhodobou smlouvu, která už dneska vychází velmi výhodně. Takové příležitosti na trhu jsou.
Pozor, aby fixace ceny elektřiny na rok 2021 nebyla jenom planým slibem
Srovnejme konkrétní nabídky. Víceletou fixaci nabízí například společnost Conte nebo Skautská energie, Alpiq, E.ON a ČEZ.
V grafu srovnáváme ceny na většině tuzemského území (v distribučním regionu ČEZ), v sazbě D02d, při spotřebě 2 500 kWh/rok, s jističem 3×25 A, v Kč/kWh. Přitom předpokládáme, že státem regulované poplatky a daně zůstanou v roce 2021 stejné jako letos.
Pokud zvolíte fixaci, dávejte pozor, jestli víceletá smlouva opravdu obsahuje garantovanou cenu, uvedenou v pevných jednotkách: Kč/MWh nebo Kč/kWh a Kč/měsíc! Například Bohemia Energy entity někdy váže svoji cenu na tržní vývoj (tarify „Energie A++“) nebo chce odběratele převádět na jiné produkty („Start++“).
A závěrem ještě obecné upozornění, platné pro celý trh: Energetický regulační úřad varuje, že některé smluvní formulace jsou „matoucí“ a navzdory domnělé fixaci „dodavatelům nebrání ve zdražování“.